Komisja Europejska negatywnie oceniła list szefa RE Donalda Tuska, który wysłał do unijnych stolic. Napisał w nim, że obowiązkowy podział uchodźców między kraje UE był nieskuteczny i wywołał głębokie podziały.

Mowa o dokumencie, który szef Rady Europejskiej w zeszłym tygodniu rozesłał do unijnych stolic. Napisał w nim, że obowiązkowy podział uchodźców był nieskuteczny i doprowadził do głębokich podziałów we Wspólnocie. List skrytykowało kilka krajów. Negatywnie oceniła to także KE.

UE od trzech lat forsuje program obowiązkowego podziału uchodźców i to mimo sprzeciwu kilku krajów z Europy Środkowo-Wschodniej. Krytyczne stanowisko Komisji Europejskiej w kwestii listu przedstawił komisarz do spraw migracji Dmitris Awramopulous.

– Dokument przygotowany przez przewodniczącego Tuska jest niedopuszczalny. To jest antyeuropejski dokument. Jest zaprzepaszczeniem pracy, którą wykonaliśmy przez ostatnie 3 lata. Ten dokument osłabia europejską solidarność – powiedział w Strasburgu.

KE jest zdania, że przyjmowanie uchodźców pod przymusem powinno być jednym z elementów solidarności w kryzysie migracyjnym. Takie zdanie mają Malta, Grecja, Włochy, Niemcy, Szwecja i kraje Beneluxu. Ich władze skrytykowały list Tuska.

Włochy są poirytowane, że pomysły te szef RE przedstawił kilka miesięcy przed wyborami. Teraz bowiem coraz większą popularnością cieszą się populiści przeciwni przyjmowaniu imigrantów.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here