geralt (CC0), Pixabay

Największą grupą, którą dotknie podatek solidarnościowy będą przedsiębiorcy, którzy rozliczają się według stawki liniowej 19%. Za połowę wpływów z nowego podatku będzie odpowiedzialnych 10% najbogatszych Polaków.

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że aż 17300 z 21000 potencjalnych płatników podatku solidarnościowego to przedsiębiorcy rozliczający się według stawki podatku liniowego 19%.

Prawie połowę z planowanych wpływów 1,1 mld zł rocznie z nowego podatku dostarczy 10% najbogatszych Polaków. Wiadomo już, że średnio rocznie z tego tytułu zapłacą 220 tysięcy złotych.

Jeszcze więcej, bo nawet 430 tysięcy złotych zapłacą milionerzy, których źródłem zysków są zyski kapitałowe. To jednak grupa dość wąska. Okazuje się też, że milionerzy korzystający z 19% podatku PIT będą mogli uniknąć płacenia podatku solidarnościowego. Wystarczy zmienić jednoosobową działalność gospodarczą na spółkę kapitałową.

Zdaniem niektórych ekspertów podatek solidarnościowy niepotrzebnie skomplikuje system podatkowy i zwiększy koszty jego obsługi w administracji. Podobny efekt można by osiągnąć poprzez budowę bardziej efektywnego systemu darowizn.

– Pojawiają się jednocześnie wątpliwości i dyskusje co do bardziej efektywnych sposobów rozwiązania problemu związanego z finansowaniem pomocy osobom niepełnosprawnych, np. w postaci wprowadzenia dodatkowych ulg lub odliczeń związanych z dokonaniem darowizny na cele pomocy tym osobom – komentują.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/money.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here