Leśnicy właśnie dostali koleje podwyżki. Dzisiaj pracownicy Lasów Państwowych są jedną z lepiej zarabiających w Polsce grup zawodowych opłacanych z pieniędzy publicznych.

Tylko w ubiegłym roku leśnicy średnio zarabiali po 7,7 tysiąca złotych miesięcznie brutto. Przy czym największe wynagrodzenie wynosiło 15 tysięcy złotych, a najniższe około 2 tysięcy złotych.

Z dniem 1 lipca bieżącego roku niemal 9 z 26 tysięcy polskich leśników otrzymało podwyżki, średnio po 350 złotych. To skutek porozumienia zawartego kilka miesięcy temu między związkami zawodowymi i Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych.

– Każda grupa zawodowa ma prawo do awansów i podwyżek. Pamiętajmy, że leśnicy zatrudnieni w Lasach Państwowych są kadrą zarządzającą. Prowadzą nadzór nad powierzonym majątkiem Skarbu Państwa. Gdy porównamy zarobki w LP do zarobków w innych branżach, na stanowiskach analitycznych, zarządzających – leśnicy wcale tak dużo nie zarabiają. Pensje nie mogą być przecież zamrożone – uważa przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność” Jacek Cichocki.

To jednak nie wszystko. Leśnicy mogą też liczyć na nagrody. W roku 2016 było to średnio 12 tysięcy złotych na osobę. Nagrody przysługują m.in. za osiągnięcia kwartalne (do 6,5 tysięcy złotych), z okazji Dnia Lasu (1000 złotych) oraz z okazji Bożego Narodzenia. Poza tym leśnicy otrzymują też nagrodę roczną w wysokości maksymalnie 3 tysięcy złotych. Oprócz tego osoby zatrudnione na stanowiskach leśniczego i nadleśniczego mają do dyspozycji służbowe mieszkania.

Jednak nie ma nic za darmo. W ostatnich miesiącach leśnicy mieli do wykonania wiele zadań dodatkowych m.in. władze Lasów Państwowych zobowiązały ich do uczestnictwa w konferencjach organizowanych przez Ministerstwo Środowiska i uczelnię ojca Rydzyka. Sporo było też manifestacji poparcia dla ministra Szyszki, kiedy w Sejmie głosowano nad wotum nieufności dla niego. To nie wszystkim leśnikom się jednak podoba.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / oko.press foto: pixabay.com
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here