lekarz

Porozumienie Rezydentów OZZL wystosowało list otwarty, w którym informuje o kolejnym etapie protestu: „Zadeklarowaliśmy, że będziemy wypowiadać klauzule opt-out, a co za tym idzie pracować zgodnie z kodeksem pracy co zapewni lepsze bezpieczeństwo i lekarzowi i pacjentowi”. Pod listem podpisał się przewodniczący PR OZZL Krzysztof Hałabuz.

Początkiem listopada Porozumienie Rezydentów w porozumieniu z OZZL i Naczelną Izbą Lekarską zwróciło się do lekarzy w kraju z prośbą o przestrzeganie prawa pracy, a więc normy maksymalnego czasu pracy – 48 godzin tygodniowo. Odbyło się ponad 50 spotkań w szpitalach w całej Polsce, gdzie rozmawiano o wypowiadaniu klauzuli opt-out, która od 10 lat pozwala na pracę ponad limit czasowy. Wprowadzono ją po wejściu Polski do UE na czas uzupełnienia liczby lekarzy do minimum, które pozwoli obsadzić wszystkie potrzebne etaty w placówkach publicznych.

Z raportu PR wynika, że w całym kraju klauzulę opt-out wypowiedziało lub nie podpisało około 3 tysięcy lekarzy. Od stycznia przyszłego roku będą więc oni pracować nie więcej niż 48 godzin w tygodniu.

W ramach akcji „Stawiamy na jakość” pojawiło się hasło „#1lekarz1etat”. Jej celem jest rezygnacja z dodatkowych form zatrudnienia poza podstawowym miejscem pracy.

Lekarze chcą od rządu wyznaczenia szybkiego planu podniesienia nakładów na służbę zdrowia w Polsce do 6,8% PKB, które WHO określa jako minimum niezbędne do zabezpieczenia bezpieczeństwa obywatelom. Ponadto lekarze chcą zmniejszenia kolejek i godziwych warunków pracy.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here