StockSnap (CC0), Pixabay

Konfederacja Lewiatan złożyła do TK wniosek o skontrolowanie ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni. Zdaniem przedsiębiorców ustawodawca nie przyłożył się do przepisów, bo pełno w nich jest niejasności.

Konfederacja twierdzi, że nowe przepisy zawierają pewne wątpliwości interpretacyjne, których nie da się usunąć. Narusza to zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa.

Przedsiębiorcy uważają, że nowa ustawa tworzy dwie grupy podmiotów – objętych i nieobjętych zakazem, co niejako różnicuje pracujące w nich osoby. Jedno mają pełną swobodę wykonywania pracy w dane dni, a inni nie. Zdaniem Konfederacji Lewiatan narusza to zasady konstytucyjne takie jak ochrona pracy, równość wobec prawa czy wolność wykonywania pracy.

– Nie zgadzam się z tymi zarzutami, bo gorąca dyskusja nad tymi przepisami trwała w Sejmie przez prawie półtora roku – skomentował sejmowy sprawozdawca obywatelskiego projektu Janusz Śniadek.

Zdaniem byłego szefa NSZZ „Solidarność”, który projekt ustawy przygotował skarga do Trybunału Konstytucyjnego jest wyrazem antyrodzinnego i antypracowniczego podejścia przedsiębiorców do nowych przepisów, które Polacy zaakceptowali.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/tvp.info.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here