qimono (CC0), Pixabay

Nowy przypadek zarażenia groźnym wirusem ebola zanotowano już w mieście Mbandaka liczącym ponad milion mieszkańców położonym na północy Demokratycznej Republiki Konga. Lokalny minister zdrowia Oly Ilunga Kalenga powiedział, że to nowa faza obecnej fali zachorowań.

Do Kongo trafiło 4000 dawek eksperymentalnej szczepionki przeciwko wirusowi ebola, które wysłała Światowa Organizacja Zdrowia WHO zapowiada, że w kolejnych dniach wyśle tam kolejną porcję dawek.

Zdaniem ekspertów od kwietnia w Demokratycznej Republice Konga na ebolę zmarło już 20 osób. To już dziewiąty wybuch epidemii wirusa ebola w tym kraju od roku 1976.

Wirus ebola odkryty w roku 1976 szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią i innymi płynami ustrojowymi ludzi i zwierząt objętych zakażeniem. Nie można zarazić się drogą kropelkową. W organizmie nosiciela może przetrwać nawet rok i przenosi się drogą płciową.

Duża epidemia wirusa ebola wybuchła w roku 2013 w Gwinei. Potem dotarła do Liberii i Sierra Leone. Tam odnotowano 99% ofiar śmiertelnych wirusa. W sumie ebola odwiedziła 10 krajów, w tym USA i Hiszpanię. Łącznie zmarło ponad 11 tysięcy osób. Odnotowano ponad 28 tysięcy przypadków zachorowań.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/tvp.info.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here