fot. Fotolia

Z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego wynika, że kliniki nie mogą na paragonach stosować ogólnych nazw świadczonych usług. Nazewnictwo powinno być szczegółowe, nawet wówczas, gdy podyktowane jest to tajemnicą lekarską. Tym samym pracownicy US będą mieć dostęp do informacji, jakie zabiegi przechodzili pacjenci.

Konflikt między fiskusem a lekarzami wybuchła za sprawą jednej z klinik medycyny estetycznej, w której w trosce o zachowanie tajemnicy lekarskiej, na paragonach zamiast dokładnych nazw świadczonych usług stosowano własne nazewnictwo.

Na paragonie było napisane „konsultacja w zakresie medycyny estetycznej” czy „zabieg medycyny estetycznej”. W ten sposób z wydruku osoby postronne nie mogły dowiedzieć się, z jakich usług dana osoba skorzystała i jakiemu zabiegowi się poddała.

Klinika zwróciła się do MF z wnioskiem o interpretację czy stosowane przez nią nazwy spełniają wymogi stawiane w rozporządzeniu z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących. Ministerstwo stwierdziło, że wymóg w sposób jednoznaczny wyłącza stosowanie nazw usług np. zabieg medyczny, bo na tej podstawie nie można stwierdzić, jaki dokładnie zabieg wykonano.

– Zdaniem fiskusa nazwa umieszczona na paragonie musi być taka, aby nabywca świadczenia na tej podstawie w połączeniu z ceną mógł dokładnie określić, jaki towar/świadczenie zakupił. Podatnik powinien więc wystawiać paragony zawierające nazwy towarów na tyle szczegółowe, żeby z jednej strony pozwalały na weryfikację rozliczenia podatku, a z drugiej zapewniały konsumentowi możliwość kontroli dokonywanych zakupów. W ocenie urzędników nazwy stosowane przez klinikę nie pozwalają na jednoznaczną identyfikację wykonanej usługi i wymagają doprecyzowania – stwierdziła Aleksandra Tarka.

Lekarze przekonywali, że umieszczanie na paragonach szczegółowych danych nie jest konieczne, bo oni i tak prowadzą dokładna dokumentację medyczną, która zawiera spis wykonanych zabiegów. Tymczasem ukazane na paragonie informacje mogą narazić pacjenta na stres i prowadzić do złamania tajemnicy lekarskiej.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / gf24.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here