By Andrzej Otrębski [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons

Pierwszą w kraju w pełni sprawną uczelnianą sieć komórkowa uruchomiła krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza. Sieć o charakterze naukowo-demonstracyjnym powstała na bazie rozwiązań dostarczonych przez firmę Nokia.

– To wyjątkowe i historyczne wydarzenie w skali naszej uczelni – skomentował prorektor AGH ds. współpracy profesor Jerzy Lis.

Uruchomienie sieci jest efektem kilkuletniej współpracy z Nokią, która trwa od roku 2013. Demonstracyjna sieć LTE powstała w Katedrze Telekomunikacji działa na takiej samej zasadzie, jak inne sieci operatorów komercyjnych. Posiada więc licencjonowaną częstotliwość, która jest udostępniona przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. W jej skład wchodzą serwery, stacje bazowe, anteny itd.

– To kolejny poziom naszej współpracy. Chcieliśmy dostarczyć rozwiązanie, które jest bliżej tego, nad czym na co dzień pracujemy – powiedział dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Nokii w Krakowie Krzysztof Persona.

Z nowej sieci korzystają naukowcy i studenci.

– Naukowcy i studenci dostają kompletne rozwiązanie maksymalnie zbliżone do rzeczywistej sieci komórkowej. Dzięki niej mogą eksperymentować oraz przeprowadzać badania naukowe nad najnowszymi rozwiązaniami w mobilnych technologiach radiowych, jak i aplikacjami internetu rzeczy – dodał Persona.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/tvp.info.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here