frolicsomepl (CC0), Pixabay

Główny inspektor farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu wszystkich serii roztworu do wstrzykiwań zinbryta, który stosowany jest w leczeniu rzutowych postaci stwardnienia rozsianego w przypadku osób dorosłych.

Do GIF wpłynął wniosek prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych z prośbą o wydanie nakazu wycofania z obrotu produktu leczniczego zinbryta. Wiąże się to z podejrzeniem, że jego stosowanie powoduje ciężkie działania niepożądane.

Oceny bezpieczeństwa dokonała Europejska Agencja Leków, które zaleciła natychmiastowe zawieszenia pozwolenia na dopuszczenie do obrotu leku. Producenci mają bowiem obowiązek rygorystycznego przestrzegania zgłoszonych we wniosku rejestracyjnym parametrów jakości. W razie pojawienia się jakichkolwiek odstępstw następuje wycofanie leku z obrotu lub jego wstrzymanie w obrocie. Czasami lekarstwa wycofywane są też z powodu wysokiego ryzyka, że są one groźne dla życia czy zdrowia.

Stwardnienie rozsiane to choroba układu nerwowego, która ujawnia się u osób w wieku 20-40 lat. Na świecie cierpi na nią 2,3 mln osób, z czego w Polsce około 60 tysięcy. Pierwszymi objawami mogącymi świadczyć o SM są zawroty głowy, drętwienie kończyn czy problemy z koordynacją ruchową.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/tvp.info.pl
PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. Wśród głównych korzyści zażywania ekstraktu konopnego CBD + CBDA 6 % przy stwardnieniu rozsianym wymienić należy funkcję ochronną mózgu, a ich działanie w tym kontekście objawia się na kilka sposobów. Po pierwsze głównym wrogiem pacjentów ze stwardnieniem rozsianym jest stan zapalny. Kiedy komórki układu immunologicznego aktywują się, uwalniają prozapalne białka zwane cytokinami, które powodują poszerzenie zapalenia do mózgu. To ostatecznie prowadzi do niszczenia neuronów i stopniowo pogarszających się objawów. Kannabinoidy z konopi dezaktywują system immunologiczny, powstrzymując gwałtowny atak na centralny układ nerwowy. Kiedy system immunologiczny jest już uspokojony, nie atakuje ponownie centralnego układu nerwowego. Ta funkcja łagodząca kannabinoidów sprawia, że konopie są również potężnym orężem w walce z innymi chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak na przykład toczeń. Po drugie związki w konopiach są również silnymi przeciwutleniaczami, które dają im właściwości neuroprotekcyjne. Kannabinoidy zwalczają stres oksydacyjny, chroniąc komórki, tkanki i DNA przed uszkodzeniem. Właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i neurogenne czynią z konopi lek skutecznie pobudzający mózg. Więcej na konopiafarmacja pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here