MyFirstPUG (CC0), Pixabay

Valley Vet,s brytyjska sieć klinik weterynaryjnych nie będzie leczyć bezpłodności u psów z ras brachycefalicznych. Lekarzom zależy bowiem na zdrowiu psów.

Rasy psów z krótkimi pyskami to mopsy, buldogi i buldogi francuskie. Cieszą się one niezwykłą popularnością, która wynika nie tylko z ich wyglądu, ale i łagodnego usposobienia. Lekarze z Valley Vets zapowiedzieli, że nie będą prowadzić testów rozrodczych u psów tych ras. Nie będą także leczyć ich bezpłodności. Nie chcą bowiem przykładać ręki do cierpień zwierząt. Wielu hodowców doprowadziło do tego, że niektóre psy nie są w stanie nawet samodzielnie oddychać.

Psy o krótkich pyskach mogą mieć wiele problemów ze zdrowie. Cierpią często na choroby wrzodowe, a ponadto mają problemy ze wzrokiem i oddychaniem. Ryzyko chorób jest wysokie i wynika ze specyficznej budowy. Fałdy skórne znajdujące się wokół pyska są często atakowane przez grzyby i bakterie. Mopsy i buldogi dość często cierpią również na alergie związane z wrażliwym układem pokarmowym.

Okazuje się, że coraz większa ilość psów o krótkich pyskach jest porzucana przez swoich właścicieli. Zdaniem specjalistów jest to spowodowane brakiem świadomości. Wiele osób nie zdaje sobie bowiem sprawy z tego, że pies może zachorować. Kiedy tak się dzieje, zamiast go leczyć, po prostu go wyrzucają.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/wprost.pl
PODZIEL SIĘ