Fot. Fotolia

Sagrada Familia, słynna barcelońska katedra i jeden z najbardziej znanych obiektów sakralnych na świecie był miejscem, gdzie w niedzielę odprawiono mszę świętą za ofiary zamachów terrorystycznych. Poza licznymi wiernymi, udział wzięli w niej również premier rządu hiszpańskiego, prezydent sąsiedniej Portugalii, hiszpańska rodzina królewska oraz wiele innych znamienitych osobistości.

Mijający tydzień wstrząsnął nie tylko Hiszpanią, ale również całą Europą. W Barcelonie oraz miejscowości Cambrils terroryści zaatakowali mieszkańców oraz turytów. W Barcelonie terroryści wjechali furgonetką w ludzi na słynnym deptaku La Rambla. W wyniki tego zdarzenia na miejscu zginęło 13 osób, kolejna zmarła w szpitalu, a ponad sto zostało rannych, w tym wiele poważnie. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie.

W niedzielny poranek bazylika Sagrada Familia była jednym z najlepiej strzeżonych miejsc na świecie. We mszy świętej za ofiary udział wzięli między innymi: król Hiszpanii Filip VI z małżonką Letycją, premier Mariano Rajoy, prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa, szef autonomicznego rządu Katalonii Carles Puigdemont i burmistrz Barcelony Ada Colau. Hiszpoańska para królewska udała się wcześniej na miejsce zamachu, gdzie złożyła kwiaty, oraz odwiedziła rannych w szpitalu.

W uroczystościach wzięło udział wielu mieszkańców, zarówno chrześcijan, jak również muzułmanów. Mszę świętą celebrował arcybiskup Barcelony Juan Jose Omella, który apelował o pokój, szacunek, braterską koegzystencję i miłość. Duchowny z radością powitał obecność przedstawicieli tak różnych środowisk i zaapelował o jedność i zrozumienie dla własnej odrębności.

Arcybiskup barceloński odczytał list od papieża Franciszka, który także modlił się zarówno za ofiary zamachów, jak i o pokój. Papież wspomniał o innych atakach noszących znamiona ataków terrorystycznych, które również miały miejsce w ostatnich dniach – w Burkina Faso i w Finlandii. – Módlmy się za wszystkich zmarłych, rannych i ich rodziny. Błagamy Pana, Boga miłosierdzia i pokoju, by wyzwolił świat z tej nieludzkiej przemocy – takimi słowami modlił się Franciszek.

Jak donoszą hiszpańskie media, słynna barcelońska katedra również miała być celem ataków, z użyciem między innymi materiałów wybuchowych.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / rp.pltvn24.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here