fot. colasito77 [CC BY 2.0], Wikimedia Commons

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz otrzymał z Wojskowego Biura Historycznego dokumenty, które dotyczą willi przy ulicy Ikara 5, gdzie mieszkał generał Jaruzelski. Wynika z nich, że w 1972 roku budynek przejął Wojskowy Stołeczny Zarząd Budynków Mieszkalnych.

WBH opublikowało wniosek o przekazanie nieruchomości. Chodzić ma o dwupiętrowy budynek o powierzchni 120 metrów kwadratowych wraz z ogrodem. Pod dokumentem znajduje się podpis głównego kwatermistrza Wojska Polskiego generała Mieczysława Obiedzińskiego. Adresatem jest przewodniczący prezydium warszawskiej Rady Narodowej.

Dokument datowany jest na 13 września 1972 roku. Na jego mocy willę przekazano MON z przeznaczeniem dla Wojskowego Stołecznego Zarządu Budynków Mieszkalnych. Przekazanie miało miejsce bez ustalenia obowiązku ponoszenia rocznej opłaty z tytułu użytkowania terenu.

Kilka dni temu mokotowski radny Jacek Ozdoba złożył interpelację do władz dzielnicy i miasta, w której prosi o udostępnienie danych związanych z okolicznościami przejęcia willi Przedpełskich przez generała Wojciecha Jaruzelskiego. Jego zdaniem budynek powinien wrócić do prawowitych właścicieli.

Ozdoba uważa, że dom został odebrany na mocy dekretu Bieruta po II wojnie światowej rodzinie Przedpełskich. Generał wprowadził się do niej w roku 1973, a sześć lat później odkupił ją od Skarbu Państwa.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / wp.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here