JerzyGorecki (CC0), Pixabay

Naukowcy z USA uważają, że odkryli nowy organ, który jest największy i obejmuje całe ciało. Wynikami prac podzielili się na łamach magazynu „Scientific Reports”.

Nowy organ to intersitium – struktura wypełniająca miejsce wewnątrz tkanek i między nimi. Nauka już wcześniej znała płyn pozakomórkowy i wewnątrzkomórkowy, ale najnowsze badania rzucają całkiem nowe światło na ich rolę w organizmie. Zdaniem naukowców można intesiutium uznać za osobny narząd.

– Początkowo sądziliśmy po prostu, że to interesująca tkanka, ale kiedy rzeczywiście zagłębimy się w to, jak ludzie definiują narządy, okazuje się, że krążą wokół dwóch idei – że mają one jednolitą strukturę albo są tkankami o jednolitej strukturze, bądź że to tkanki o jednolitej funkcji. W tym wypadku można mówić o obu warunkach. Ta struktura wygląda tak samo, w którymkolwiek miejscu ciała na nią spojrzysz, podobnie – spójne są jej funkcje, które zaczynamy wyjaśniać – wytłumaczył profesor patologii z NYU Langone Helath dr Neil Theise.

Intersitium zajmuje większą powierzchnię niż skóra, a więc największy do tej pory znany narząd. Zdaniem naukowców nowa struktura stanowi 20% objętości ciała.

Teraz potrzebne są nowe, szczegółowe badania, aby dokładnie określić rolę pełniącą przez intersitium. Prawdopodobnie jednak narząd ten ten może odgrywać ważną rolę w rozprzestrzenianiu się komórek rakowych.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here