Free-Photos (CC0), Pixabay

Szykuje się nowa ulga podatkowa. Co trzeba będzie zrobić, aby z niej skorzystać? Osoby, które pomogą służbom i otrzymają za to wynagrodzenie, nie zapłacą z tego tytułu podatku. W ten sposób politycy chcą zachęcić Polaków do współpracy z policją czy ABW.

Do tej pory w ustawie podatkowej znajdował się zapis o pobieraniu 20% podatki zryczałtowanego od osób, które otrzymały wynagrodzenie za pomoc US, policji, straży granicznej, ABW i CBA. Rząd chce go zmienić. Przygotowano więc projekt nowelizacji ustawy o podatkach dochodowych, w którym zapisano likwidację 20% podatku od wynagrodzeń za pomoc służbom. Jednak wykreślenie art. 30 ust. 1 pkt 5 to nie wszystko. W nowelizacji pojawić się mają również nowe zapisy.

Wolne od podatku mają być wszystkie wynagrodzenie za udzielanie pomocy służbom państwowym, które są wypłacane z ich funduszy operacyjnych. Nie określono jednak o jakie służby dokładnie chodzi. Zgodnie z prawem takie wynagrodzenia mogą wypłacać: policja, Agencja Wywiadu, Żandarmeria Wojskowa, SKW, ABW, CBA, Straż Graniczna, Służba Celno-Skarbowa i Służba Wywiadu Wojskowego.

Każda ze służb może werbować współpracowników np. do zdobywania informacji. Dane takich osób oraz wysokość ich wynagrodzenia ze względów bezpieczeństwa nie są ujawniane. W zdecydowanej większości przypadków osoby udzielające pomocy organom mogą liczyć na wypłaty do 1000 zł.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here