fot. flash.pro, Flickr.com

Jarosław Sellin z Prawa i Sprawiedliwości, wiceminister w rządzie Beaty Szydło zapowiedział w wypowiedzi dla mediów, że nowy projekt ustawy abonamentowej zostanie przedstawiony na jesieni. Jednocześnie przyznał, że obecny abonament jest w dużej mierze martwy i nie przynosi mediom państwowym dochodu w odpowiedniej wysokości.

Nie ustają dążenia rządu do wprowadzenia skutecznego sposobu wspierania mediów publicznych przez obywateli. Obecny abonament nie gwarantuje TVP i Polskiemu Radiu odpowiednio wysokich wpływów i narodowe media muszą być wspomagane pożyczkami. Dotychczasowe projekty również nie weszły w życie albo z powodu niezgodności z prawem europejskim, albo zbytnio skomplikowanej procedury ściągania opłat.

Jarosław Sellin powiedział, że Ministerstwo Kultury pracuje nad projektem takiego sposobu ściągania abonamentu, który zagwarantuje większą jego ściągalność. Obecnie jest on płacony przez niewielki odsetek Polaków. W 2016 roku zapłaciła go mniej więcej jedna trzecia abonentów. W takiej sytuacji głównym źródłem przychodów mediów są reklamy, ale i z nich wpływy są coraz mniejsze. Jego zdaniem, obecna formuła abonamentu jest, jak się wyraził, martwa, i nie ma szans na skuteczniejsze ściąganie należności.

W nowym projekcie ustawy abonamentowej domniemywać się będzie posiadanie odbiornika telewizyjnego przez obywateli. Za pobór abonamentu nadal będzie odpowiedzialna Poczta Polska.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here