Kaz (CC0), Pixabay

MSWiA informuje, że do resortu wpłynęło już 687 zgłoszeń od osób, które chcą pełnić funkcję komisarzy wyborczych. Są to m.in. radcowie prawni, adwokaci i sędziowie.

W komunikacie napisano: „Wśród 687 aplikacji, które do tej pory wpłynęły do MSWiA, 125 nie spełniło wymagań formalnych. O pełnienie funkcji komisarza wyborczego ubiega się m.in. 78 adwokatów, 120 radców prawnych, 67 sędziów, 21 dotychczasowych komisarzy wyborczych (sędziów), 5 notariuszy i 7 pracowników Krajowego Biura Wyborczego oraz delegatur KBW. Kandydaci nie należą do partii politycznych i nie prowadzą działalności publicznej niedającej się pogodzić z funkcją komisarza wyborczego”.

Zgłoszenia można wysyłać do poniedziałku 26 lutego. Decyduje data wpływu do urzędu.

31 stycznia tego roku w związku z wejściem w życie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych zmienił się sposób powoływania komisarzy wyborczych. 100 komisarzy zostanie powołanych na trwającą 5 lat kadencję. Do ich zadań będzie należeć sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem prawa wyborczego czy powoływanie terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here