staboslaw (CC0), Pixabay

Aleksander Brzózka z ministerstwa środowiska poinformował o uchyleniu decyzji na podstawie, której w Puszczy Białowieskiej była prowadzona wycinka drzew krytykowana przez ekologów i UE.

Na Twitterze napisano: „Rzecznik Ministerstwa Środowiska: Minister środowiska Henryk Kowalczyk wydał polecenie, by uchylić decyzję byłego szefa Lasów Państwowych, która pozwoliła na usuwanie z Puszczy Białowieskiej drzew zasiedlonych przez korniki”.

17 kwietnia Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że Polska prowadząc wycinkę w Puszczy Białowieskiej naruszyła prawo unijne. To wyrok ostateczny, ale nie wiąże się z karami finansowymi, bo Polska wycofała z Puszczy sprzęt. Poniesie jednak koszty postępowania sądowego.

– Zapoznamy się szczegółowo z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jak wcześniej deklarowałem, Polska go uszanuje. Puszcza Białowieska to nasze dziedzictwo narodowe. Wszystkie działania, które były realizowane w Puszczy podyktowane były troską o zachowanie jej w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń – powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Sprawą zajmowano się już w listopadzie. Wówczas Trybuna nakazał natychmiastowe zaprzestanie wycinki pod groźbą kary w wysokości 100 tysięcy euro dziennie. KE zarzuca ministerstwu środowiska, że prowadząc wycinkę w Białowieży naruszył art. 6 i 12 dyrektywy siedliskowej oraz art. 5 dyrektywy ptasiej. Stanowią one podstawę programu Natura 2000.

Katarzyna Hermann, pełnomocniczka KE mówiła, że Puszcza Białowieska to dziedzictwo naturalne, a nie obszar gospodarczy. Pojawienie się kornika to zjawisko naturalne, które w Puszczy obserwuje się cyklicznie i nie stanowi zagrożenia dla lasu. Polska strona utrzymywała, że Puszcza wymaga pomocy.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here