Ralf Lotys (Sicherlich) [CC BY 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/4.0)], via Wikimedia Commons

Jerzy Owsiak ostrzega na swoim Facebooku: „Polacy, dzieje się coś niezwykle niebezpiecznego, coś co wykracza poza wszelkie normy budowania społeczeństwa obywatelskiego”.

Jakiś czas temu media obiegła informacja o wspólnym liście 30 organizacji pozarządowych, które poinformowały o bezpośrednim zagrożeniu stwarzanym przez nową ustawę przygotowaną przez MSWiA. Teraz spotkanie polityków z przedstawicielami organizacji sytuację tylko zaogniło, a nie uspokoiło.

Owsiak uważa, że proponowany zmiany dadzą ministrowi prawo do odwołania zatwierdzonej wcześniej przez niego zbiórki. Będzie mieć on wówczas natychmiastowe prawo przejęcia zebranych już środków. Sprawia to, że pole do nadużyć jest spore.

– Bez względu na opcję polityczną – nie może być tak, że minister spraw wewnętrznych na niejasnych bardzo przesłankach, jakimi są określenia „sprzeczność z zasadami współżycia społecznego” czy „ważny interes publiczny”, unieważnia zbiórkę oraz ma możliwość uruchomienia procedury „przejęcia” zebranych już środków – tłumaczy Owsiak.

Dodał, że po spotkaniu politycy zorganizowali swoją konferencję prasową, która nie oddała w żadnym stopniu klimatu przeprowadzonych rozmów.

– Nasza fundacyjna ekipa dopiero z telefonów od dziennikarzy dowiedziała się, że konferencja ma właśnie miejsce i uczestniczą w niej tylko przedstawiciele MSWiA. I dziennikarze proszą nas poczekanie na jej zakończenie i o komentarz w tym temacie. Nie tak powinno to wyglądać! Bądźcie z nami. Nie pozwólcie zniszczyć wspaniałego dorobku dobrych, uznanych, doświadczonych polskich organizacji pozarządowych – podsumował Owsiak.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here