By Congreso de la República del Perú [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Alberto Fujimori, były prezydent Peru, którego ułaskawienie w grudniu ubiegłego roku przez prezydenta Pedro Pablo Kuczyńskiego wywołało spore protesty i oburzenie, stanie przed sądem za zabójstwo sześciu rolników w roku 1992.

Fujimori zwolniony został kilka miesięcy temu z więzienia, w którym odbywał karę 25 lat więzienia za korupcję i łamanie praw człowieka. Teraz znowu stanie przed sądem.

79-latek wprawdzie został ułaskawiony ze względów zdrowotnych, ale sąd w Limie uważa, że fakt ten nie dotyczy sprawy zabójstwa sześciu rolników w roku 1992.

Fujimori to polityk kontrowersyjny. Dla wielu Peruwiańczyków to skorumpowany dyktator, ale nie brak głosów, że podczas jego rządów w latach 1990-2000 udało się pokonać kryzys gospodarczy i stłumić lewicową rebelię.

Ułaskawienie byłego prezydenta w grudniu 2017 roku wywołało gwałtowne protesty. Wśród protestujących byli krewni osób, które zostały zamordowane na rozkaz Fujimoriego przez szwadrony śmierci – Grupo Colina.

Ułaskawienie Fujimoriego potępili znani pisarze – laureat literackiej Nagrody Nobla Mario Varga Llosa oraz 238 innych artystów. Nazwali oni decyzję prezydenta Kuczyńskiego hańbą.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/pap.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here