fot. By Piotr VaGla Waglowski, http://www.vagla.pl (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położonych poparł protest rezydentów. Poza tym sformułował postulat natychmiastowych negocjacji w Radzie Dialogu Społecznego.

W czasie nadzwyczajnego posiedzenia Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok złożyła oświadczenie w związku z trwającym protestem rezydentów.

– W pełni popieramy postulaty medyków w zakresie zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia w Polsce, a tym samym zmniejszenia kolejek pacjentów do specjalistów i dostępu do najnowocześniejszych terapii – powiedziała.

Nazwała aktualną sytuację w polskiej służbie zdrowia dramatyczną. Zdaniem OZZPiP najlepszym rozwiązaniem na tę chwilę jest przeprowadzenie negocjacji w tym zakresie w Radzie Dialogu Społecznego.

W warszawskim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym od początku miesiąca kilkadziesiąt osób prowadzi protest głodowy. Lekarze rezydencji domagają się większych nakładów na ochronę zdrowia na poziomie 6,8% PKB w ciągu kolejnych 3 lat i 9% PKB w ciągu 10 lat. Poza tym zwracają uwagę na problem braku personelu medycznego i ogromnych kolejek do specjalistów. Chcą również podwyżek.

Projekt nowej ustawy opublikowany na konferencji prasowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zakłada stopniowy wzrost finansowania służby zdrowia do 6% PKB w roku 2025 Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł powiedział, że cele resortu są takie same jak lekarzy.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here