cocoparisienne (CC0), Pixabay

PAP poinformowała, że warszawscy policjanci razem z resortem kultury odnaleźli i zabezpieczyli obrazy ukradzione w czasie wojny z krakowskiego Muzeum Narodowego.

W styczniu tego roku policjanci z wydziału kryminalnego Komendy Stołecznej Policji znaleźli w jednej z prywatnych kolekcji obraz Józefa Pankiewicza, który funkcjonuje pod dwoma tytułami” „Ananas” i „Martwa natura z araukarią”. Przez prawie 80 lat los obrazu był nieznany. Figurował on w bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Teraz obraz zostanie poddany szczegółowej ekspertyzie. Wszystko wskazuje na to, że stanowi on stratę wojenną Muzeum Narodowego w Krakowie i dzięki funkcjonariuszom ma szansę powrócić na swoje miejsce – powiedział rzecznik KSP kom. Sylwester Marczak.

Kolejne dwa obrazy zabezpieczono w marcu w warszawskich domach aukcyjnych. Mowa o „Pejzażu z okolic Neapolu” Iwana Trusza oraz „Portrecie Prezydenta Ignacego Mościckiego” Kazimierza Pochwalskiego. Wstępna analiza potwierdziła ich autentyczność.

Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście i Śródmieście-Północ. Funkcjonariusze od lat szukają dzieł zrabowanych w czasie wojny.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/pap.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here