Elektrownia atomowa
fot. WolfBlur (CC0), Pixabay

Na antenie Radia Maryja minister Krzysztof Tchórzewski wyjaśnił dlaczego w Polsce nie ma jeszcze działań w sprawie elektrowni atomowej, mimo wielokrotnych zapewnień o gotowości rządu do takiej inwestycji.

Tchórzewski powiedział, że resort energii jest gotowy na budowę elektrowni jądrowej w Polsce. Według przygotowanych modeli finansowo-biznesowych na obiekt, który wytwarzałby energię tysiąca megawatów potrzebna byłaby kwota od 12 do 16 mld zł. Tak duża inwestycja niewątpliwie miałaby wpływ na polską strategię energetyczną na wiele lat. W mediach już wcześniej dyskutowano o ewentualnej lokalizacji elektrowni. Mówi się w tym kontekście przede wszystkim o Żarnowcu i Lubiatowie-Kopalinowie.

-Z punktu widzenia ministerstwa: na tak, natomiast z punktu widzenia rządu muszę jeszcze dokładnie przedstawić wszystkie argumenty, bo to jest kwestia także ustalenie sposobu finansowania. Ta elektrownia jest droższa od węglowej. Na pewno istnieje problem składowania odpadów jądrowych, ale mamy już w Polsce doświadczenie w tej dziedzinie, dlatego że nie tylko chodzi i reaktor w Świerku, ale także sumarycznie energia jądrowa jest stosowana w medycynie – powiedział Tchórzewski.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here