Ajale (CC0), Pixabay

Otoczenie prezydenta Dudy zastanawia się nad wysłaniem polskich żołnierzy do strefy zdemilitaryzowanej na Półwyspie Koreańskim. Mowa o symbolicznej liczbie 5 osób.

– Prezydent Andrzej Duda wyraził zainteresowanie wzmocnieniem polskiej misji podczas lutowej wizyty na Półwyspie – potwierdził szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

O tym pomyśle prezydent miał mówić w czasie marcowej odprawy dowódców w MON. Doniesienia na ten temat potwierdził ponadto wiceminister obrony Tomasz Szatkowski, który zajmuje się kontaktami zagranicznymi.

Polska dzięki ustanowieniu stałej misji między Koreami miałaby uzyskać spore korzyści polityczne. Inicjatywa podejmowana przez Pałac Prezydencki wzmocniłaby pozycję naszego kraju i podkreśliła jego wizerunek jako odpowiedzialnego sojusznika.

Jak dotąd polscy żołnierze na Półwysep Koreański przyjeżdżali jedynie w ramach Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych. Decyzja Dudy o symbolicznym wzmocnieniu misja byłaby zgodna z jego dotychczasowymi działaniami. W 2017 roku zwiększył rozmiary polskiego kontyngentu w Afganistanie z 250 do 350 osób. W marcu zapowiedział, że Polska wyśle tam kolejnych 50 żołnierzy.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here