fot. By Adrian Grycuk (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons

Weekend jest zazwyczaj dniem odpoczynku polskich polityków, a ciekawe rzeczy dzieją się jedynie podczas spotkań polityków na antenach radiowych i telewizyjnych. Jednym z takich spotkań jest „Ława polityków” w stacji TVN24. Z dzisiejszej edycji niewątpliwe najlepiej zostanie zapamiętana wypowiedź Krzysztofa Gawkowskiego z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który polską dyplomację przyrównał do chrząszcza, którego nie lubi nikt, na czele z rolnikami.

Temat poziomu polskiej dyplomacji i jej postrzegania w świecie, w szczególności w Europie, został wywołany niedawną krytyką, jaka padła z ust prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który niepochlebnie wyrażał się o Polsce i jej działaniach na scenie europejskiej.

Bezpośrednio odniósł się on wówczas do sprawy zarobków polskich pracowników delegowanych do pracy we Francji oraz polskiego stanowiska w sprawie przyjmowania imigrantów. W przypadku polskich pracowników, którzy we Francji pracują zgodnie z ze stawkami obowiązującymi  naszym kraju, użył terminu „dumpingu pracowniczego”. Należy się też domyślać, że na taką opinię prezydenta Macrona miała niewątpliwie w szerszej perspektywie wpływ rezygnacja Polski z zakupu francuskich śmigłowców Caracal.

Goście niedzielnego spotkania w studiu TVN24 za równie ważne w kontekście wizyty prezydenta Francji we wschodniej i centralnej części Europy uznali jego nieobecność w Polsce. Miał to być wyraźny sygnał marginalizacji naszego kraju na europejskiej scenie politycznej. Francuski prezydent użył podczas wizyty w Bułgarii słów, że Polska sama się izoluje od reszty europejskich krajów i idzie w innym kierunku niż reszta państw Starego Kontynentu, w szczególnie państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Z takimi zarzutami nie zgodził się wówczas minister Witold Waszczykowski, jako kontrargumentu użył wizyty sekretarza generalnego NATO w Warszawie oraz spotkań polskiej dyplomacji ze swoimi odpowiednikami innych krajów Europy, w tym Turcji i Rumunii.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here