Que-choisir, francuska organizacja, która broni praw konsumentów przebadała pomadki ochronne i balsamy do ust. Okazało się, że większość z nich zawiera groźne dla zdrowia substancje.

Badaniom poddano 21 różnych pomadek i balsamów do ust. Niemal połowa z nich zawiera w swoim składzie substancje, które są groźne dla zdrowia człowieka. Niektóre pomadki zawierają węglowodory nasycone, które znane są pod nazwą MOSH. Wchodzące w ich skład oleje mineralne to pochodna ropy naftowej. Ich nadmierne używanie prowadzić może do zatruć i podrażnień błony śluzowej. Poza tym może rozregulować funkcjonowanie układu hormonalnego.

Ludzki organizm ma problem z usuwaniem takich substancji, dlatego odkładają się one w wielu narządach np. wątrobie. Naukowcy podejrzewają, że długotrwały wpływ węglowodorów nasyconych może prowadzić do powstawania chorób nowotworowych. Przedstawiciele organizacji Que-choisir zwracają uwagę na fakt, że nakładając balsam czy pomadkę na usta, niekiedy nieświadomie spożywa się truciznę.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here