fot. Lukas Plewnia, Flickr.com

Wiceminister Jarosław Sellin powiedział, że Rada Ministrów poprze prezydencki projekt ustawy o ustanowieniu 17 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów.

W czwartek odbyło się pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ustawy o ustanowieniu nowego święta. Zdaniem prezydenta święto to ma być wyrazem hołdu dla wszystkich, także dla nieznanych z imienia i nazwiska, obywateli RP, którzy przeciwstawili się terrorowi niemieckich nazistów i z narażeniem własnego życia i swoich bliskich udzielali pomocy prześladowanym bliźnim.

Za sprawą nowego święta prezydenta Andrzej Duda chce uhonorować heroiczną postawę Polaków, którzy ratowali Żydów: „Niezliczeni Polacy, którzy udzielili schronienia żydowskim przyjaciołom, sąsiadom lub nieznanym uciekinierom, zostali straceni. Przykład tego najwyższego poświęcenia i symbol martyrologii Polaków ratujących Żydów stanowi rodzina Ulmów, nazywana Samarytanami z Markowej, bestialsko zgładzona razem z ukrywanymi przez siebie Żydami. Niemiecka żandarmeria z posterunku w Łańcucie zamordowała Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów: Gołdę Grünfeld, Leę Didner z córeczką oraz Saula Goldmana i jego czterech synów”.

Wiceminister Jarosław Gowin zapowiedział, że Rada Ministrów poprzez projekt prezydenta. Zaznaczył jednak, że warto rozważyć zmianę daty z 17 na 24 marca. Wówczas bowiem dokonano mordu na rodzinie Ulmów i ukrywanych przez nich Żydów.

ŹRÓDŁOwprost.pl/wpunkt.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here