fot. Fotolia

Gaz-System podpisał umowy na opracowywanie dokumentacji projektowych dla gazociągów, które powstaną w Polsce w ramach projektu Baltic Pipe. W ten sposób możliwy stanie się transport gazu z Norwegii do Polski.

Konsorcjum PGNiG GAZOPROJEKT i ILF Consulting Engineers Polska zaprojektują gazociąg, który połączy miejsce lądowania gazociągu podmorskiego z krajowym systemem przesyłu i terminalem odbiorczym. Natomiast gazociąg Goleniów-Lwówek zaprojektuje firma MGGP.

– Firmy wyłonione w ramach postępowania przetargowego są zobowiązane do uzyskania wszystkich niezbędnych uzgodnień, zgód, opinii, pozwoleń, decyzji i przekazania kompletnych dokumentacji projektowych inwestorowi w pierwszym kwartale 2020 r. Obie spółki będą sprawować nadzór autorski przy realizacji procesu budowlanego – poinformowano.

Gazociąg podmorski wychodzić będzie na brzegu Bałtyku w województwie zachodniopomorskim. Infrastruktura przesyłowa będzie mieć długość do 300 km. Powstanie również nowa tłocznia gazu w Gustorzynie. Tłocznie w Goleniowe i Odolanowie czeka rozbudowa.

-Powyższe inwestycje są niezbędne dla funkcjonowania polskiego systemu przesyłowego w zakresie przesyłania zwiększonych strumieni gazu ziemnego związanych z dywersyfikacją źródeł gazu, rozbudową Terminalu LNG w Świnoujściu oraz powstaniem gazociągu podmorskiego, łączącego Danię z Polską – podkreślają eksperci.

Baltic Pipe to projekt, dzięki któremu powstanie całkiem nowy korytarz dostaw gazu na rynek europejski. Pozwoli to na transport gazu z Norwegii do Polski, Danii i nie tylko. Gazociąg ma mieć przepustowość 10 mld metrów sześciennych w skali roku. Jego budowa zakończy się w roku 2022.

Baltic Pipe składa się z pięciu elementów. Są to gazociąg złożowy poprowadzony systemu na Morzu Północnym do punktu odbioru w systemie duńskim, rozbudowa zdolności w duńskim lądowym systemie przesyłowym, budowa tłoczni gazu na wyspie Zelandia, podmorskiego gazociągu z Danii do Polski, a także rozbudowa polskiego systemu przesyłowego.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here