fot. Pixabay

Radio RMF FM poinformowało, że specjaliści z Polski i Niemiec stworzyli pierwszą w historii tabletkę wspomagającą leczenie jaskry.

Nad odkryciem pracowali najlepsi okuliści z Polski i Niemiec pod przewodnictwem profesora Roberta Rejdaka z kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Prace nad tabletką oraz związkiem o nazwie Cytykolina trwały w sumie niemal 20 lat.

– Tabletka nie zastąpi dotychczasowych metod, czyli kropli, zabiegów chirurgicznych, mikrochirurgicznych, które również mocno poszły do przodu – powiedział profesor Rejdak.

Jego zdaniem każda osoba po 40. roku życia powinna się przebadać pod kątem jaskry, bo choroba bardzo długo ma cichy przebieg i nie daje większych objawów.

To jednak jeszcze nie koniec prac. Teraz zespół sprawdzi czy lek będzie można stosować profilaktycznie. Chodzi o osoby, u których stwierdzono większe ryzyko zachorowania na jaskrę.

Jaskra to choroba, która polega na postępującym zaniku w nerwie wzrokowym. Zmiany te są nieodwracalne, a nieleczone powodują stopniową utratę wzroku.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here