kreta
fot. Pixabay

Polski paleontolog dr Geradr Gierliński odkrył na Krecie najstarsze znane odciski stóp istot będących przodkami człowieka, które mają niemal 6 mln lat.

– Epopeja ewolucji człowieka zaczęła się już 5,5 mln lat temu; a co ciekawe, nie jest to wschodnia Afryka, tylko wyspa grecka – Kreta – powiedział Gierliński z Państwowego Instytutu Geologicznego w czasie konferencji prasowej.

Do tej pory najstarsze odciski stóp krewnych człowieka zidentyfikowano w Afryce (Tanzania). Ustalono, że zostawiły je 3,6 mld lat temu człekopodobne istoty z rodzaju australopiteków.

Odkrycie na Krecie przez Gierlińskiego śladów datowanych na 6 mln lat komplikuje znaną dotąd historię ludzkiej migracji. Opiera się ona na założeniu, że kolebką ludzkości jest Afryka. Naukowiec odkrył ślady będąc w 2002 roku na wakacjach w Grecji. Publikacja na ten temat ukaże się niedługo w piśmie „Proceedings of the Geologists’ Association”.

Teraz nie można wykluczyć tego, że praludzie najpierw nie pojawili się w Europie.

– To, co dla nas jest bardzo niebezpieczne dzisiaj – to to, że my tak naprawdę otwarliśmy pewne drzwi. Otwarliśmy drzwi na nową interpretację pochodzenia praludzi. (…) Dajemy nowe możliwości scenariusza – skomentował dr Andrzej Boczarowski z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / tvp.info
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here