fot. By Platforma Obywatelska RP (10 (CROPPED)) [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

Dariusz Zawistowski, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa poinformował opinię publiczną o złożeniu oficjalnej rezygnacji z zajmowanego dotąd stanowiska.

– Od poniedziałku przestaję być przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa – powiedział dziennikarzom Radia ZET.

Wcześniej posłanka PiS Krystyna Pawłowicz napisała na Twitterze, że Zawistowski „oświadczył Radzie, że z dniem 15 stycznia rezygnuje z przewodniczenia”. Ma ton być jego niezgoda na stan prawny, który będzie obowiązywać w KRS od 16 stycznia.

Na początku stycznia w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy o KRS. Wprowadza ona zmiany m.in. w sposobie wybierania członków Krajowej Rady Sądownictwa poprzez przyznanie obywatelom, obok sędziów, prawa wybierania kandydatów na członków KRS. Swoich kandydatów może zgłaszać grupa minimum 2 tysięcy obywateli lub 25 sędziów w stanie czynnym. Wyborów członków Rady będzie dokonywać Sejm większością 3/5 głosów.

Dariusz Zawistowski w roku 1982 ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. Od roku 1987 pełnił funkcję sędziego. W roku 1992 otrzymał nominację na stanowisko Sędziego Sądu Wojewódzkiego w Legnicy. Od 2005 był Sędziom Sądu Najwyższego.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here