Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska przestrzega przed oszustami i przypomina, że za wniosek o przyznanie środków z rządowego programu „Rodzina 500 plus” nie trzeba płacić.

Od 1 sierpnia będzie można składać wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus na kolejny okres zasiłkowy. Od tego samego dnia będzie też można się ubiegać o świadczenia rodzinne czy świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

– Cała obsługa, wypełnianie wniosków, dostępność wniosków jest nieodpłatna. Pojawiały się próby wykorzystywania naiwności osób, którym zależy na świadczeniu a które nie były pewne, czy dobrze wypełnią wniosek, czy mogą skorzystać z innej oferty – powiedziała PAP Rafalska.

Zachęcała też do skorzystania ze specjalnych infolinii, które są skierowane dla osób mających wątpliwości jak prawidłowo wypełnić wniosek.

– Wystarczy wejść na stronę internetową urzędu wojewódzkiego, na pewno wszystkie samorządy udostępniają własne numery telefoniczne, mają własne informacje na swoich urzędowych stronach. Wystarczy zainteresować się, skorzystać z informacji telefonicznej i internetowej, bądź osobiście znaleźć chwilę czasu i pójść i otrzymać wtedy najlepszą kompetentną informację – dodała minister.

Ministerstwo przypomina, że rodziny, które chcą zachować ciągłość wypłat świadczenia, wniosek powinny wypełnić do końca sierpnia. W przeciwnym wypadku ustalenie prawa do świadczenia i jego wypłata za październik i listopad nastąpi do dnia30 listopada. Jeśli wniosek zostanie złożony w październiku, przyznanie i wypłata świadczenia nastąpi do dnia 31 stycznia 2018 roku.

Wypełniony wniosek można złożyć osobiście, listownie lub przez internet. W tym ostatnim przypadku można skorzystać z bankowości elektronicznej, PUE ZUS (Platforma Usług Elektronicznych ZUS), ministerialnego portalu [email protected] i Profilu Zaufanego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here