Pieniądze zgromadzone w OFE zostaną przelane na indywidualne konta. Wszystko przez reformę emerytalną, która ma wejść w życie już za rok. Zdaniem analityka Expander Advisors Jarosława Sadowskiego będzie to średnio 8016 złotych.

Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiada, że nowe przepisy wejdą w życie w lipcu przyszłego roku. Pieniądze zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych w 75% staną się własnością płatników. Nie trafią jednak na ich konta bankowe, ale na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego IKZE. 25% pieniędzy z OFE trafi do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Według ekspertów średni przelew na indywidualne konto wyniesie 8016 zł. Przeciętny Polak ma w OFE zgromadzonych około 10 tysięcy złotych, ale na konto trafi jedynie 75% tej sumy. Pieniądze będzie można trzymać w IKZE lub je wypłacić. Jednak według wstępnych informacji nie będzie to możliwe aż do końca 2019 roku. Przez kolejne pięć lat ma obowiązywać natomiast wysoki podatek od takiej wypłaty.

Faktyczna kwota uzależniona jest jednak od funduszu oraz od tego, jak długo składki emerytalne i w jakiej wysokości były opłacane. Aby uzyskać dokładną informację na ten temat, trzeba skontaktować się ze swoim funduszem. Jednak ta kwota może jeszcze ulec zmianie. OFE w końcu wciąż jeszcze inwestują.

Analitycy przypominają też, że wcześniejsza reforma OFE spowodowała utratę 51,5% zgromadzonych pieniędzy. Teraz trzeba się z kolei liczyć ze stratą 25% pozostałych środków. Wynika z tego, że z każdych 10 tysięcy złotych odkładanych na emeryturę, płatnik dostanie jedynie 3638 zł. Reszta trafiła już na konta ZUS lub wpłynie do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / tvn24.bis.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here