markusspiske (CC0), Pixabay

Czy to prawda, że wraz z wejściem w Polsce w życie RODO monitoring stał się nielegalny? Resort cyfryzacji zapewnia, że kamery będą stosowane nadal.

Nowe przepisy o ochronie danych osobowych obowiązują od piątku 25 maja. Pojawiają się jednak wątpliwości czy od wejścia w życie RODO monitoring jest legalny. Resort cyfryzacji postanowił je rozwiać.

– Zawsze musimy jednak pamiętać o tym, że monitoring wizyjny może być wykorzystywany w określonych celach. Jeżeli monitorujesz po to, żeby zapewnić bezpieczeństwo osób, żeby zapewnić bezpieczeństwo mienia, żeby chronić tajemnice prawnie chronione, wtedy monitoring w większości przypadków będzie dozwolony – podsumował dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi Ministerstwa Cyfryzacji Maciej Kawecki.

Co więc z pracodawcami, którzy z monitoringu korzystają? Muszą stworzyć i stosować odpowiednią procedurę w regulaminie pracy. Ponadto należy pamiętać, że kamery nie mogą pojawić się w toaletach, szatniach czy przebieralniach.

– To miejsca, które zewzględu na ochronę naszej intymności rzeczywiście powinny być traktowane szczególnie – dodał Kawecki.

Spore zainteresowanie budzi również kwestia monitoringu w szkołach. Ten również nie zniknie, ale uczniowie muszą wiedzieć o tym, że są monitorowani. Ponadto nagrania mogą być gromadzone jedynie przez 3 miesiące.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here