igrzyska olimpijskie

Podczas zimowych igrzysk olimpijskich, które odbędą się w przyszłym miesiącu w Korei Południowej wezmą udział sportowcy z Korei Północnej. Taką informację przekazały władze z Seulu.

Taką deklarację ogłoszono po pierwszym od dwóch lat spotkaniu urzędników obu Korei. Ustalono, że w skład reprezentacji Korei Północnej na olimpiadzie wejdą zawodnicy oraz zespół wsparcia. Władze Korei Południowej zaproponowały również, aby w okresie trwania igrzysk pozwolić na spotkanie członków rodzin, które zostały rozdzielone w czasie wojny koreańskiej. Okazją do tego ma być przerwa świąteczna z okazji chińskiego Nowego Roku, który przypada na połowę lutego.

Przedstawiciele władz w Seulu zaproponowali, aby w czasie IO sportowcy obu krajów przeszli wspólnie. Na razie nie wiadomo jaka jest decyzja Pjongjangu w tej sprawie. Ostatni taki gest miał miejsce 10 lat temu w czasie igrzysk olimpijskich w roku 2006.

Do spotkania przedstawicieli obu Korei doszło we wtorek w miejscowości Panmundżom w Koreańskiej Strefie Zdemilitaryzowanej. O wynikach rozmów poinformował południowokoreański wiceminister ds. zjednoczenia Chun Hae-Sung.

– Strona północna zaproponowała wysłanie delegacji wysokiego szczebla, delegacji Narodowego Komitetu Olimpijskiego, zawodników, zespołu wsparcia, artystów, obserwatorów, reprezentacyjnej drużyny taekwondo i dziennikarzy na igrzyska – skomentował.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/ wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here