Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji zajęła się sprawą działki przy dawnej ulicy Siennej 29, a więc przy obecnym Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Po raz czwarty już przed komisją nie stawiła się Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Na rozprawę wezwano jako świadków byłego radnego Warszawy Bartosza Dominiaka, byłego wiceprezydenta miasta Jacka Wojciechowicza oraz rzeczoznawcę Michała Sz. Jako strony wystąpić mieli spadkobiercy dawnych właścicieli, handlarz roszczeń Michał M., firma Echo Projekt Sienna Sp. z o.o. oraz Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent Warszawy reprezentują w czasie rozprawy pełnomocnicy. Do tej pory nie stawiła się ona na żadnej z trzech dotychczasowych rozpraw za co została ukarana karą grzywny w wysokości 9 tysięcy złotych.

Sprawa Siennej 29 nierozerwalnie związana jest z położoną niedaleko działką pod dawnym adresem Chmielna 70, której sprawą komisja zajmowała się 13 lipca. W roku 2012 miasto stołeczne przyznało prawo użytkowania wieczystego Siennej 29 Maciejowi M. Planował on wybudować tam liczący 60 metrów wieżowiec. Dwa lata wcześniej wiceprezydent miasta Jacek Wojciechowicz miał błyskawicznie przygotować plan zagospodarowania przestrzennego, który pozwalał wybudować na działkach Sienna 29 oraz Chmielna 70 budynki o wysokości nawet 200 metrów.

W maju bieżącego roku Prokuratura Rejonowa we Wrocławiu postawiła Maciejowi M. i Michałowi Sz. zarzuty w sprawie tzw. dzikiej reprywatyzacji. Jej zdaniem prawa i roszczenia do nieruchomości zostały przyjęte za rażąco niską cenę. Cena rynkowa była szacowana na 14,4 mln złotych, a wartość praw i roszczeń wyniosła jedynie 345 tysięcy złotych. Maciej M. obecnie przebywa w areszcie, a Michał Sz. został z niego zwolniony po wpłaceniu kaucji w wysokości 60 tysięcy złotych.

Komisja ma podjąć decyzję czy decyzje administracyjne ds. reprywatyzacji warszawskich nieruchomości były zgodne z prawem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here