Syryjskie Siły Demokratyczne wspierane przez USA przejęły kontrolę na dwoma rafineriami oraz dwoma dużymi polami naftowymi i gazowymi we wschodniej Syrii w prowincji Darj az-Zaur.

Poinformowano o przejęciu z rąk ISIS kontroli nad rafineriami oraz złożami gazu ziemnego i ropy naftowej Koniko i al-Izba. Są to jedne z większych złóż w kraju. Syryjskie Siły Demokratyczne znajdują się też w pobliżu innego ważnego pola naftowego al-Dżafra.

Od 9 września formacje SDF prowadzą operację „Burza Dżaziry”. Jej celem jest opanowanie części prowincji Darj az-Zaur, która znajduje się na lewym brzegu Eufratu. Ma to związek z rywalizacją między SDF i armią syryjską.

Tereny te są ważne również z powodu, przebiegającego tam szklaku z Iranu do Morza Śródziemnego. Armia chce doprowadzić do otworzenia korytarza lądowego łączącego Syrię i Liban z Iranem, co czego nie chce dopuścić SDF.

16 września Rosja i SAA zbombardowały pozycje SDF w tym rejonie, próbując zatrzymać postępy formacji. Trzy dni później armia syryjska przekroczyła Eufrat na wysokości pól naftowych. Spotkała się jednak z oporem ISIS.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / tvp.info
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here