JESHOOTS (CC0), Pixabay

W Szwecji, której reprezentacja za trzy tygodnie rozegra mecz barażowy z Włochami o awans do mistrzostw świata, wybuchł piłkarski skandal. Pracujące w tamtejszej federacji SvFF kobiety opisały bowiem przypadki molestowania i ataków seksistowskich.

Gunilla Axen, piłkarka, która rozegrała w latach 80. ubiegłego wieku w reprezentacji Szwecji 29 meczów i była jedną z największych jej gwiazd, udzieliła wypowiedzi, która wstrząsnęła opinią publiczną nie tylko w Szwecji.

– Wyjątkowo obleśne zdjęcia piłkarze przysyłali również pozostałym kobiecym pracownikom. W moim przypadku były to zdjęcia trzech wielkich gwiazd reprezentacji, bardzo znanych piłkarzy, szanowanych ojców rodzin. Wiadomości od nich miały tytuł „dzień dobry” i zawierały pliki ze zdjęciami ich penisów – powiedziała.

Jednak gorszy ma być męski szowinizm w SvFF, gdyż Axen po zgłoszeniu przed laty tych przypadków została jedynie wyśmiana. Zmuszono ją też do wyciszenia całej sprawy, tak jakby nie miała ona miejsca.

– Zamiast wyjaśnienia sprawy powiedziano mi, abym nie nosiła spódnicy, tylko zawsze spodnie i koszulę zapiętą pod szyją, i w ogóle ubierała się dyskretnie, tak aby nie prowokować mężczyzn – dodała była piłkarka.

Obecny zarząd szwedzkiej federacji zapowiedział już wyjaśnienie sprawy oraz wyciągnięcie konsekwencji wobec winnych. Były szef SvFF Lars Ake Largell, podczas kadencji którego miało dochodzić do przypadków molestowania, powiedział, że znał sprawę fotografii, ale nie wierzył w te doniesienia.

Anders Sigurdsson, dyrektor ds. bezpieczeństwa również przyznał, że Axen zgłaszała mu kilka razy przypadki otrzymywania obscenicznych zdjęć od piłkarzy.

– Kilka z nich nawet widziałem. Były wyjątkowo wulgarne i perwersyjne, lecz poradziłem pani Axen, aby sama zdecydowała, co ma z tym zrobić – skomentował sprawę.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / tvp.info
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here