Donald Tusk zabrał głos na Twitterze. Odniósł się w nim do przesłuchania, na które ma się stawić w Warszawie już 3 sierpnia. Napisał: „Dzięki za wsparcie, ale #WielkiSpacer będzie długi. Zachowajcie siły. Jesteście przyszłością – nie bierzcie na siebie ciężarów przeszłości”.

Opozycja już wcześniej zapowiedziała, że tego dnia będzie towarzyszyć Tuskowi w drodze do Prokuratury Krajowej. Tak samo było w kwietniu, podczas pierwszego przesłuchania przewodniczącego Rady Europejskiej.

Przesłuchanie Tuska ma dotyczyć niedopełnienia obowiązków w kwietniu 2010 roku przez funkcjonariuszy publicznych, w tym ówczesnych prokuratorów Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Nie uczestniczyli oni wówczas w sekcjach zwłok ofiar katastrofy smoleńskie i nie wnioskowali o dopuszczenie ich do sekcji. Nie nakazali również ich przeprowadzenia po przewiezieniu ciał do Polski.

– Zaniechanie sekcji ofiar katastrofy smoleńskiej bezpośrednio po przewiezieniu ich ciał do Polski, wbrew obowiązującym w Polsce przepisom kodeksu postępowania karnego, doprowadziło do szeregu błędów ujawnionych w trakcie prowadzonych obecnie ekshumacji. Nieprawidłowości wykryto dotąd w ponad połowie przypadków. Polegały one głównie na zamianie ciał ofiar bądź umieszczeniu w jednej trumnie części ciał więcej niż jednej osoby, w skrajnym przypadku aż ośmiu – podała w oficjalnym komunikacie PK.

PAP o tym, że przygotowywane jest wezwanie dla Tuska, informowała już w połowie miesiąca. Były premier miał stawić się na przesłuchaniu jako świadek już 5 lipca, ale wówczas nie mógł tego zrobić z uwagi na obowiązki przewodniczącego Rady Europejskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here