fot. European Defence Agency, Flickr.com

Zamach terrorystyczny, który miał miejsce w Barcelonie przed kilkoma dniami, po raz kolejny ożywił dyskusję na temat obecności emigrantów w Europie. Wśród wielu kategorycznych głosów domagających się zaostrzenia polityki migracyjnej, wciąż jednak nie brak głosów bardziej wyważonych.

Głos zabierają oczywiście także europejscy politycy. Jednym z nich jest unijny komisarz ds. migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa Dimitris Awramopoulos, który udzielił wywiadu włoskiemu dziennikowi „La Repubblica”. Choć nie powiedział tego wprost, jest jasne, że kierował też swoje do Polski, a może nawet szczególnie do naszego kraju. Jak wiadomo, nasz kraj i kilka innych, w tym Węgry, stoją na bardzo nieprzejednanym stanowisku, jeśli chodzi o przyjmowanie imigrantów. A w zasadzie o nieprzyjmowanie.

Dimitris Awramopoulos oświadczył, że władze państw europejskich nie mogą milczeć w obliczu tego, co się dzieje w Europie. Podkreślił, że już czas najwyższy na większą koordynację stolic państw europejskich w kwestii polityki bezpieczeństwa.

Unijny komisarz podkreślił, że czas na to, aby państwa europejskie bardziej skrupulatnie i chętnie dzieliły się posiadaną przez siebie wiedzą, która może wpłynąć na bezpieczeństwo Europy i jej mieszkańców. Jako ważny aspekt uznał wzajemnie zaufanie, co wpłynie pozytywnie na skuteczność w zwalczaniu terroryzmu.

Z drugiej strony komisarz podkreślił, aby zbyt pochopnie nie łączyć emigrantów z terrorystami, a takie odejście uznał za archaiczne i niezbyt mądre. Każdy kolejny atak terrorystyczny skutkuje bowiem tym, że zaczynają się dyskusje na temat związku jednego z drugim.

Awramopoulos nie zaprzeczył, że zdarza się, że terroryści wywodzą się z niedawno przybyłych do Europy imigrantów, ale zdecydowaną większość z nich to ludzie, którzy w Europie mieszkają od dawna. Co więcej, wielu z nich właśnie na naszym kontynencie się urodziło i wychowało.

W kontekście tych faktów zaapelował nie tylko o lepszą wymianę informacji na temat zagrożeń, ale również o jak poprawę polityki migracyjnej, stworzenie imigrantom lepszych warunków do życia przy jednoczesnym większym zrozumieniu dla ich odrębności kulturowej. Lepsza integracja ze społeczeństwem europejskim oraz równość obu tych grup ma, według niego, pomóc w zmniejszeniu liczby aktów terroru.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / dziennik.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here