fot. Fotolia

Od wtorku będzie można składać wnioski o dofinansowanie zakupu mieszkania z dodatkowej puli środków w programie Mieszkanie dla Młodych. Zainteresowanie jest tak duże, że eksperci przewidują, że pieniądze skończą się w ciągu 1-2 dni.

– Szacujemy, że ta pula wyczerpie się bardzo szybko. Proponuję nie czekać z formalnościami – powiedział zastępca dyrektora departamentu usług agencyjnych w BGK.

Ponowne uruchomienie przyjmowania wniosków ma związek ze zmianami w prawie, które pozwoliły na uwolnienie dodatkowych środków.

– Dotychczasowa ustawa zobowiązywała Bank Gospodarstwa Krajowego do wstrzymania przyjmowania wniosków, jeśli suma wniosków przyjętych wyczerpywała pulę 95 proc. limitu określonego w ustawie. Dzięki nowelizacji mamy możliwość wznowienia przyjmowania wniosków do wysokości 100 proc. limitu – powiedział ekspert.

Poinformował również, że do wykorzystania jest 67 mln zł z puli na rok 2017.

– Środki te pochodzą z niewykorzystanej puli 5 proc. zarezerwowanych na dodatkowe finansowe wsparcie oraz z rezygnacji części nabywców z uzyskania finansowania wkładu własnego – zapewnił. Dodał, że według banku dodatkowa kwota może wystarczyć na dofinansowanie dla ok. 2600 wnioskodawców – dodał przedstawiciel BGK.

O dofinansowanie może ubiegać się każdy, kto nie ukończył 35. roku życia i nie był do tej pory właścicielem nieruchomości mieszkalnej (nie dotyczy to osób wychowujących co najmniej 3 dzieci). Dofinansowanie przyznawane jest na zakup mieszkania z rynku wtórnego i pierwotnego o powierzchni do 75 metrów kwadratowych (85 metrów kwadratowych dla rodzin wielodzietnych) lub domu jednorodzinnego o powierzchni do 100 metrów kwadratowych.

Program MdM zakończy się w kolejnym roku. Od stycznia do września przyszłego roku do rozdysponowania będzie 380 mln zł. Program wystartował w roku 2014 i zastąpił inny program – Rodzina na swoim.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / tvn24.bis.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here