nattanan23 (CC0), Pixabay

Przyjęte wczoraj przez rząd rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych oznacza zmniejszenie wynagrodzenia wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast oraz ich zastępców o 20%.

W oficjalnym komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu napisano: „Przyjęte rozwiązanie nawiązuje do uchwalonej przez Sejm 10 maja 2018 r. nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, przewidującej obniżenie o 20 proc. uposażenia parlamentarzystów. Ustawa ta była odpowiedzią na powszechne oczekiwania społeczne związane z pełnieniem funkcji publicznych”.

CIR wyjaśniło, że wykonywanie funkcji zarządzających w samorządach oznacza pełnienie służby na rzecz społeczeństwa. Dlatego podlega ocenie społecznej i powinno spełniać standardy wymagane w życiu publicznym.

Nowe rozporządzenie przewiduje obniżenie o 20% minimalnego i maksymalnego wynagrodzenia zasadniczego osób, które zarządzają w jednostkach samorządu terytorialnego na podstawie wyboru czy powołania.

W komunikacie napisani: „W rozporządzeniu wprowadzono także rozwiązania dotyczące m.in.: doprecyzowania przepisów odnoszących się do wynagrodzenia prowizyjnego; wypłacania dodatku za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowej oraz odprawy emerytalnej; przeredagowania i uporządkowania tabel stanowisk”.

Rozporządzenie wejdzie w życie 19 maja tego roku, obniżenie wynagrodzeń będzie obowiązywać od 1 lipca 2018 roku.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/pap.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here