By Henryk Borawski (Own work) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej NoOSG Rafał Potocki poinformował, że w ubiegłym roku zatrzymano na granicy ponad 6 tysięcy osób. To więcej niż w roku 2016. Przejęto także więcej nielegalnych towarów i odzyskanych samochodów.

– W stosunku do 2016 r. odnotowaliśmy wzrost liczby zatrzymanych cudzoziemców, którzy naruszyli przepisy dot. wjazdu i pobytu. Wzrosła również skuteczność prowadzonych przez naszych funkcjonariuszy kontroli legalności zatrudnienia – dodał.

W 2017 roku sprawdzono ponad 9500 obcokrajowców pracujących w Polsce. 1656 z nich wykonywało pracę z naruszeniem obowiązujących przepisów. Cofniętych zostało 1226 wiz, a 3355 osób otrzymało decyzję zobowiązującą ich do powrotu do ich kraju.

Liczba zatrzymanych Polaków pozostaje na tym samym poziomie. W 2017 roku zabezpieczono nielegalne towary o wartości 111 mln zł, w tym wyroby tytoniowe o wartości 83,6 mln zł i pojazdy o wartości 12,5 mln zł. Udaremniono przemyt narkotyków o wartości 6,2 mln zł.

– W stosunku do 2016 r. zatrzymaliśmy więcej skradzionych pojazdów. Udało nam się rozbić zorganizowane grupy przestępcze zajmujące się przemytem ludzi, do sądów trafiły akty oskarżenia skierowane przeciwko członkom tych grup – powiedział Potocki.

Największym wyzwaniem jest obecnie zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa przez walkę z nielegalną migracją.

– Przemytem ludzi zajmują się zorganizowane grupy przestępcze coraz bardziej zdeterminowane, coraz lepiej wyposażone, dlatego nasza walka z nimi musi być dynamiczna, musimy się ciągle rozwijać -zwrócił uwagę Potocki.

Nadodrzański Oddział Straży Granicznej działa w trzech województwach – lubuskim, wielkopolskim i dolnośląskim. Ochrania odcinek granicy państwowej o długości 716 km, z czego 278 stanowi granica z Niemcami, a 438 km granica z Czechami.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/tvp.info.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here