fot. By Sebastianm (Own work) [CC BY-SA 2.5] Wikimedia Commons

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która kończy istnienie BOR-u, a w jego miejsce powołuje SOP – Służbę Ochrony Państwa.

Nowa służba ma być odpowiedzialna za ochronę osób i obiektów o kluczowym znaczeniu z punktu widzenia funkcjonowania państwa. Pracą SOP-u będzie kierować komendant, którzy otrzyma status centralnego organu administracji rządowej. Służba Ochrony Państwa ma być liczniejsza niż Biuro Ochrony Rządu. Ochroną zostanie objętych więcej obiektów administracji rządowej, które do tej pory były ochraniane prze firmy ochroniarskie. SOP będzie korzystać z pomocy Policji, Żandarmerii Wojskowej czy Straży Granicznej.

Ochroną SOP objęte zostaną ważne delegacje międzynarodowe, w których znajdują się głowy państw, szefowie rządów, ich zastępcy, przewodniczący parlamentów i izb parlamentów, ministrowie spraw zagranicznych. Katalog ten może jednak ulec rozszerzeniu.

Kandydaci i funkcjonariusze SOP będą poddawani badaniom na wariografie. Podobne badanie wykonywane jest w czasie naboru do Straży Granicznej. W SOP będą mogli pracować funkcjonariusze działający do tej pory w innych formacjach.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here