pixel2013 (CC0), Pixabay

„Nasz Dziennik” informuje, że już wkrótce za ochronę dworców będzie odpowiadać państwowa Straż Kolejowa, a nie jak dotychczas prywatne firmy ochroniarskie. Najważniejsze jest bowiem bezpieczeństwo kraju.

Rząd pracuje nad ustawą powołującą Straż Kolejową. To nie jest nowa formacja. Powstanie ona bowiem na bazie istniejącej Straży Ochrony Kolei. SOK wróci więc do swoich korzeni i pierwotnej nazwy pod jaką została powołana przez Józefa Piłsudskiego 18 listopada 1918 roku.

Rząd chce powierzyć funkcjonariuszom Straży Kolejowej zadanie ochrony dworców kolejowych. Po wejściu w życie nowej ustawy formacja będzie odpowiadać więc za bezpieczeństwo całej kolei.

Obecne przepisy pozwalają SOK jedynie na dbanie o bezpieczeństwo na obszarze zarządzanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Jednak w praktyce ustawa narusza potężne interesy. Ochrona dworców kosztuje Polskę 60 mln zł rocznie i pieniądze te trafiają do prywatnych firm ochroniarskich. Dlatego też firmy te podejmują działania mające na celu zdyskredytowanie autorów ustawy czy szefów SOK.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/tvp.info.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here