Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie uchwaliła rezolucję o nałożeniu na Koreę Północną nowych sankcji w związku z próbami międzykontynentalnej rakiety balistycznej.

Nowa rezolucja przewiduje ograniczenie dochodów Korei Północnej z eksportu o jedną trzecią. Zgodnie z nią embargo na eksport z Korei obejmie węgiel, żelazo, rudę żelaza, ołów, rudę ołowiu oraz owoce morza. Poza tym przygotowana przez USA rezolucja przewiduje zakazy zatrudniania nowych pracowników z Korei Północnej w innych krajach oraz zakładania nowych spółek joint venture z udziałem podmiotów z tego kraju, a także inwestowania w istniejące już joint ventures.

Zgodnie z nową rezolucją dziewięć osób oraz cztery podmioty trafiły na czarną listę ONZ. Skutkuje to nałożeniem na nich zakazu podróżowania oraz zamrożeniem ich aktywów na świecie.

Rezolucja jest odpowiedzią na niedawne próby międzykontynentalnej rakiety balistycznej. Ma być to próba wywarcia presji na reżim Kim Dzong Una. Pierwszy udany test rakiety przeprowadzono 4 lipca, a drugi 28 lipca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here