Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przekazał Trybunałowi Konstytucyjnego swoje stanowisko na temat aborcji. Uważa, że aborcja z powodu ciężkiego uszkodzenia płodu nie jest zgodna z konstytucją.

Stanowiska ministra pojawiło się na stronie internetowej TK. Ziobro stwierdził, że „zgodnie z konstytucją podstawowym obowiązkiem państwa jest zapewnienie każdemu człowiekowi prawnej ochrony życia. Pojęcie „człowiek”, które zostało użyte m.in. w art. 30 i art. 38 Konstytucji, obejmuje również istotę ludzką w prenatalnej fazie jej rozwoju”.

Potem napisał: „Wprowadzenie ograniczeń prawnej ochrony życia dziecka poczętego jest możliwe jedynie w sytuacji absolutnej konieczności. Może to nastąpić w szczególności, gdy jedynie w ten sposób możliwa jest ochrona innego, równie ważnego w konstytucyjnej hierarchii dobra – np. prawa do prawnej ochrony życia innej osoby. Pogląd taki jest zgodny z ugruntowanym orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego oraz opiniami zdecydowanej większości przedstawicieli doktryny prawa”.

Polityk jest zdania, że sam fakt ciężkiego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby nie może być uznany za konstytucyjnie uzasadniony powód dopuszczalności przerywania ciąży.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here