mati-foto (CC0), Pixabay

„Dziennik Gazeta Prawna” dotarł do nowych danych na temat wojennych losów stolicy. Okazuje się, że Niemcy planowali całkowitą zagładę Warszawy.

Na portalu aukcyjnym eBay pojawiły się dokumenty, które zawierają archiwalne fotografie, tabele i statystyki na temat Warszawy. Zbiory oznaczone jako tajne wystawił na licytację pewien Niemiec. Za sprawą historyka Jarosława Zielińskiego, dokumenty trafiły do kraju. Zakupił je szef Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

Dokumenty analizują Zieliński oraz prezes Fundacji Warszawa 1939 Ryszard Mączewski. Zlicytowane na aukcji dokumenty to załączniki do raportu o Warszawie, który przepadł bez wieści. Powstały na przełomie października i listopada 1939 roku.

W załącznikach znalazły się tabele dotyczące ludności żydowskiej czy zagęszczenia budynków. Wskazuje to na to, że Niemcy mogli już na początku wojny planować ataki na cywilów. Na mapach zaznaczono szpitale i główne węzły komunikacyjne miasta.

Taka wiedza mogła się przydać podczas ustalania jakich bomb użyć, aby dokonać jak największych zniszczeń budynków. Eksperci sugerują, że znalezione dokumenty są poradnikiem jak zniszczyć Warszawę.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here