By Doug Wheller [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

W wieku 76 lat zmarł Stephen Hawking, brytyjski astrofizyk znany na całym świecie. O jego śmierci poinformowały w specjalnym oświadczeniu dzieci.

Lucy, Robert i Tim Hawking napisali: „Jesteśmy pogrążeni w głębokim smutku śmiercią naszego uwielbianego ojca. Był wielkim uczonym i niezwykłym człowiekiem którego spuścizna przetrwa wiele lat”.

Uczony cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne i był sparaliżowany częściowo. W ciągu swojej bogatej kariery naukowej sformułował wiele przełomowych koncepcji i hipotez. Zajmował się przede wszystkim kosmologią teoretyczną – czarnymi dziurami oraz grawitacją kwantową.

Hawking razem z Rogerem Penrose’em, opracował twierdzenia dotyczące istnienia osobliwości w ramach teorii względności. Ponadto dowiedli, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie. Znane jest ono dzisiaj jako promieniowanie Hawkinga.

Stephen Hawking był profesorem matematyki i fizyki na Uniwersytecie Cambridge i w Kalifornijskim Instytucie Technologicznym w Pasadenie. Odznaczono go m.in. Orderem Królestwa Brytyjskiego i Medalem Wolności.

Naukowiec wiele razy ostrzegał przed skutkami niekontrolowanego rozwoju. Uważał, że ludzkość czeka przymusowa emigracja z Ziemi lub zagłada.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/pap.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here