fot. tolmacho (CC0), Pixabay

Ministerstwo Edukacji Narodowej udzieliło oficjalnej odpowiedzi dotyczącej przeprowadzania w szkołach rekolekcji wielkopostnych po wystąpieniu rzecznika.

Marzena Drab, wiceminister edukacji poinformowała o wprowadzaniu zmian dotyczących rekolekcji w treści rozporządzenia dotyczącego warunków oraz sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.

Pierwszą zmianą będzie możliwość wykorzystania zwolnienia przez uczniów nie tylko w okresie Wielkiego Postu. Da to możliwość organizowania rekolekcji m.in. w okresie adwentu. Druga zmiana zapewnia, że ze zwolnienia uczniowie będą mogli korzystać wówczas, kiedy rekolekcje stanowią praktykę Kościoła. Dotychczas natomiast było tak w sytuacji, gdy Kościół nadawał taki obowiązek.

Szkoły nie zostaną również w okresie trwania rekolekcji zwolnione z funkcji opiekuńczej i wychowawczej nad uczniami. Jest to więc zdecydowanie krok w dobrym kierunku, gdyż w ostatnich latach niejednokrotnie wśród rodziców uczniów klas młodszych słyszano, iż stanowi to ogromny problem i utrudnienie.

Wciąż jednak Ministerstwo Edukacji Narodowej nie odniosło się do jednego z powtarzających się regularnie postulatów, a mianowicie do uregulowania sprawy zwolnienia na rekolekcje na poziomie ustawowym. MEN jednoznacznie określa jednak, że nie ma możliwości ujednolicenia zasad dotyczących organizowania i przygotowywania rekolekcji w całym kraju.

Zmiany mają zostać wprowadzone w życie już podczas organizowania najbliższych rekolekcji. Ministerstwo Edukacji Narodowej w razie zajścia takiej potrzeby przewiduje wprowadzenie kolejnych zmian.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / rp.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here