fot. By Jonathan Lewis [CC BY-SA 2.0 Wikimedia Commons

Rząd prezydenta Michela Temera w odpowiedzi na naciski opinii publicznej oraz środowiska naukowego wydał oświadczenie, w którym ogłoszono wstrzymanie realizacji dekretu, który miał otworzyć lokalnym i zagranicznym firmom drogę do górniczej eksploatacji rezerwatów przyrody w Amazonii. Chodziło przede wszystkim o miedź i złoto.

Brazylijski ruch ochrony środowiska naturalnego WWF wyraził zadowolenie, ze zwyciężyli obrońcy przyrody. Zdaniem członków ruchu eksploatacja górnicza zasobów Amazonii oznaczałaby zagrożenie klimatyczne dla świata. Rząd jednak nie wycofuje się definitywnie ze swoich planów, ale odkłada decyzję w tej sprawie o 120 dni.

Poza tym rząd Temera zobowiązał się do zastosowania środków, które uniemożliwią „ewentualne nielegalne przedsięwzięcia w dziedzinie eksploatacji tych terenów”. Rząd miał zmienić stanowisko z uwagi na szacunek dla manifestującego społeczeństwa.

Ekspert WWF-Brazylia Jaime Gesisky powiedział, że wstrzymanie realizacji dekretu to znak, że rząd zrozumiał, że w Amazonii nie można robić nic bez uprzedniego skonsultowania tego faktu ze społeczeństwem. Rząd wstrzymał prace pod tym, jak Sąd Federalny Brazylii przy silnym poparciu opinii publicznej zakwestionował legalność dekretu.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / tvn24.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here